Idealny dywan jest czysty i przyjemny w dotyku, a przy tym nie wydziela dziwnego zapachu. Jednak wystarczy strącić kieliszek z winem, dać dziecku nowe farby czy zaopiekować się małym szczeniaczkiem, by dywan szybko stracił swój pierwotny wygląd. Jakie domowe środki do czyszczenia dywanów można zastosować, aby usunąć plamy bez ryzyka uszkodzenia materiału?
Pranie i czyszczenie dywanów – podstawowe zasady
Przy wywabianiu plam z dywanu na ogół liczy się szybkość działania. Im wcześniej przystąpimy do czyszczenia, tym łatwiej będzie usunąć zabrudzenie. Zdarzają się jednak wyjątki. W przypadku żywicy czy wosku lepiej zaczekać, aż kleks stwardnieje. Co więcej, można przyspieszyć ten proces, przykładając do zabrudzenia kostki lodu. Następnie wystarczy zeskrobać twardą część i usunąć ewentualne plamy na materiale.
Dywan trzeba również co jakiś czas przeprać, aby uniknąć problemów z nieprzyjemnym zapachem czy robakami (np. molami). Do czyszczenia dywanu można używać specjalnych środków w postaci aktywnej piany lub proszku, jednak przedtem należy sprawdzić zalecenia producenta. Dywany wykonane z wełny, jedwabiu, wiskozy czy skóry najlepiej czyścić za pomocą detergentów przeznaczonych do danego rodzaju materiału (często ten sam środek nadaje się i do wełny, i do wiskozy czy jedwabiu).
Czego użyć do czyszczenia dywanów na sucho?
Bez specjalnego odkurzacza piorącego najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest pranie na sucho, ponieważ większość dywanów źle znosi przemoczenie. Poza tym przy tradycyjnym praniu dywan musi porządnie wyschnąć, w przeciwnym razie możemy mieć problem z pleśnią i zgnilizną. Co ważne, większość dywanów powinna wyschnąć naturalnie, najlepiej w przewiewnym pomieszczeniu lub na dworze. Nie należy jednak wystawiać dywanu na bezpośrednie słońce, ponieważ pod wpływem promieni słonecznych kolory mogą wyblaknąć. Czego użyć do czyszczenia dywanów na sucho?
Odkurzacz i trzepaczka
Odkurzacz to podstawowy oręż do walki z brudem, kurzem, resztkami jedzenia, a nawet robakami w dywanie. Tradycyjne dywany wystarczy potraktować odkurzaczem dwa razy w tygodniu, natomiast te z długim włosiem warto odkurzać nawet dwa razy dziennie (szczególnie, jeśli w domu znajdują się małe dzieci i/lub zwierzęta). Do odkurzania można użyć specjalnej końcówki do dywanów lub turboszczotki, która skutecznie zbiera włosy i sierść zwierząt. W przypadku dywanów z wysokim runem należy prowadzić odkurzacz najpierw z włosem, a następnie pod włos. Co jakiś czas dywan należy również przewietrzyć na dworze i wytrzepać, choć z niektórymi trzeba obchodzić się dość delikatnie (dużej ostrożności wymagają np. dywany jedwabne i wiskozowe).
Soda oczyszczona
Soda oczyszczona to domowy środek do usuwania zapachu z dywanu i trudnych plam (np. np. po winie, tłuszczu). Wystarczy rozsypać proszek na powierzchni dywanu i lekko rozprowadzić po runie za pomocą ściereczki lub miękkiej szczotki. Po godzinie należy odkurzyć dywan. Soda oczyszczona radzi sobie z zabrudzeniami i neutralizuje nieprzyjemny zapach, jednak przed zastosowaniem na większej powierzchni należy sprawdzić jej działanie na niewidocznym skrawku dywanu. Soda oczyszczona działa bowiem wybielająco i może doprowadzić do odbarwienia kolorów.
Sól kuchenna
Do czyszczenia dywanu na sucho można użyć również soli kuchennej, która pomaga zlikwidować plamy i odświeża kolory. Wystarczy rozsypać proszek po dywanie, spryskać powierzchnię wodą i zostawić na kilka godzin. Po tym czasie można odkurzyć dywan.
Gumowa rękawica
Ten sposób warto wykorzystać w razie problemów z sierścią na dywanie. Wystarczy założyć gumową rękawicę i zwilżyć ją wodą, a następnie przetrzeć powierzchnię dywanu. Sierść i włosy powinny przykleić się do rękawicy. W ten sam sposób zadziała rolka do czyszczenia ubrań lub taśma klejąca.
Płatki mydlane i skrobia ziemniaczana
Do czyszczenia dywanów na sucho można używać skrobi ziemniaczanej i gotowych lub samodzielnie zrobionych płatków mydlanych. Należy wymieszać około 0,5 kg skrobi z 3 łyżkami płatków (mydło powinno być mocno rozdrobnione). Powstałą mieszankę należy rozsypać po dywanie, a następnie wetrzeć w runo za pomocą szmatki lub miękkiej szczotki. Po odczekaniu ok. 30 min można odkurzyć dywan.
Czego używać do czyszczenia dywanów na mokro?
Jeżeli uznamy, że czyszczenie na sucho nie pomogło i dywan nadal pokryty jest plamami lub nieprzyjemnie pachnie, wówczas można spróbować prania na mokro. Najlepszym rozwiązaniem jest tutaj odkurzacz piorący, który dozuje odpowiednią ilość wody i odsysa nadmiar wilgoci. Czego użyć do czyszczenia dywanu, jeśli nie mamy takiego odkurzacza? Można użyć na przykład płynu w sprayu przeznaczonego do czyszczenia tapicerek meblowych i dywanów. Należy odkurzyć dywan, rozpylić środek na jego powierzchni i pozostawić na kilka minut, a na koniec suchą szmatką zebrać resztki detergentu.
Do czyszczenia dywanów na mokro:
- nie należy używać myjek parowych ani gorącej wody, ponieważ można w ten sposób doprowadzić do skurczenia i zmechacenia włókien (dotyczy dywanów wełnianych).
- można zastosować roztwór wody i mydła. Wystarczy namoczyć w gąbkę lub szmatkę w roztworze, dobrze odcisnąć i przecierać powierzchnię dywanu. Na koniec należy przetrzeć dywan suchą szmatką lub ręcznikiem i pozostawić do wyschnięcia.
- można użyć również płynu do mycia naczyń, jeśli na dywanie znajdują się tłuste plamy.
- wiele osób poleca ocet, np. wymieszany z wodą i proszkiem do prania lub płynem do mycia naczyń (2 łyżki octu na 1 szklankę wody i 1 łyżeczkę detergentu). Należy jednak sprawdzić działanie roztworu na niewielkim skrawku dywanu.
Środek do usuwania zapachu z dywanu
Dywan może stać się źródłem nieprzyjemnego zapachu, zwłaszcza gdy w domu są małe zwierzęta lub dzieci. W tej sytuacji można wypróbować patent z sodą oczyszczoną (wystarczy rozsypać proszek, odczekać i odkurzyć dywan) lub sięgnąć po sklepowe detergenty. Środek do usuwania zapachów z dywanu można kupić np. w sklepie zoologicznym, sklepie z chemią gospodarczą, sklepie z chemią specjalistyczną czy sklepie motoryzacyjnym. W internecie można znaleźć przepisy na domowe preparaty z dodatkiem olejków roślinnych (np. lawendowego), jednak tego typu specyfiki mogą pozostawić tłuste ślady na dywanie.
Kogo wezwać do czyszczenia dywanu?
Producenci dywanów bardzo często zalecają profesjonalne pranie swoich produktów. Dlaczego? Otóż domowe metody mogą zaszkodzić dywanowi (np. odbarwić kolory, uszkodzić włókna), podobnie jak nadmiar wody, wysoka temperatura czy niewłaściwe suszenie. Co ważne, z dywanem wcale nie trzeba jechać do pralni. Ekipa do czyszczenia dywanów Klawe Pranie realizuje swoje usługi w domu lub biurze klienta. Przyjeżdżamy, pierzemy i pozostawiamy po sobie idealnie czysty dywan lub wykładzinę dywanową. Używamy przy tym specjalistycznych środków (odpowiednich do rodzaju materiału) oraz nowoczesnego sprzętu, dzięki czemu plamy czy nieprzyjemny zapach szybko przechodzą do historii.
Zapraszamy do kontaktu z nami:
- przez telefon: +48 516 769 835
- przez e-mail: kontakt@klawepranie.pl