jak usunąć krew z dywanu

Jak usunąć krew z dywanu?

Krew na dywanie może budzić przerażenie, zwłaszcza gdy jest jej dużo lub plama powstała na ręcznie tkanym persie z kaszmirowej wełny. Wiele osób sięga wówczas po mydło i gorącą wodę, co nie jest najlepszym rozwiązaniem. Jakie domowe środki można wypróbować, a kiedy lepiej skorzystać z usługi profesjonalnego czyszczenia?

Krew na wykładzinie dywanowej lub dywanie? Działaj jak najszybciej

Przy większości plam liczy się szybka reakcja. Jednak zabrudzenie z krwi jest pod tym względem szczególne, ponieważ trzeba działać niezwłocznie, póki nie dojdzie do wytworzenia skrzepu. O ile w przypadku ran krzepnięcie krwi jest procesem pożądanym, o tyle przy plamach już niekoniecznie. Podczas krzepnięcia powstaje szkielet skrzepu zbudowany z białka nierozpuszczalnego w wodzie – fibryny, który utrudnia wywabienie plamy. W tej sytuacji trzeba najpierw rozbić skrzep, a następnie usunąć czerwony barwnik, który zapewne zdążył wniknąć głęboko we włókna dywanu.

Jak usunąć krew z dywanu?

Trzeba przyznać, że krew na wykładzinie dywanowej lub dywanie to trudny orzech do zgryzienia. Z niewiedzy można łatwo popełnić błąd, który utrudni wywabienie czerwonej plamy. W takim razie jakie sposoby można wypróbować, a czego unikać?

Na plamy z krwi tylko chłodna woda

Jak usunąć krew z dywanu? Na pewno nie ciepłą czy gorącą wodą, ponieważ w ten sposób można doprowadzić do denaturacji białek zawartych w krwi. Wskutek procesu plama zamiast zniknąć, jedynie się utrwali, a tego nie chcemy. Dlatego do usuwania zabrudzeń z krwi należy używać tylko chłodnej lub zimnej wody. Należy przy tym uważać, żeby nie rozprzestrzenić plamy po większej powierzchni. Plamy nie polewamy wodą ani nie pocieramy – wystarczy przykładać do zabrudzonego miejsca czystą ściereczkę zwilżoną wodą. 

Sól, płyn do mycia naczyń i szampon

Istnieją również inne domowe sposoby na krew na dywanie. Jeżeli sama zimna woda nie pomaga, można użyć roztworu wody z solą (2 łyżki soli na litr wody), płynem do mycia naczyń, szamponem lub mydłem w płynie. Podczas usuwania plamy należy delikatnie przykładać ściereczkę nasączoną roztworem, aby nie rozprowadzić krwi po większej powierzchni dywanu. 

Uwaga z agresywnymi metodami

Plamy z krwi mogą zniknąć po zastosowaniu produktów dostępnych w każdym domu – wody utlenionej, octu, sody oczyszczonej, proszku do pieczenia czy soku z cytryny. Należy jednak mieć na uwadze, że tego typu środki mogą doprowadzić do odbarwienia kolorów. Niektórzy polecają również amoniak rozcieńczony w równych proporcjach z wodą, jednak tym sposobem można uszkodzić dywan wykonany z delikatnych materiałów (takich jak np. wiskoza, jedwab). Dlatego zawsze przed wypróbowaniem domowych sposobów należy zrobić próbę na niewielkiej powierzchni, aby sprawdzić, jak runo reaguje na dany preparat. 

Odplamiacze do zabrudzeń organicznych

Jak usunąć krew z dywanu za pomocą gotowych detergentów? Można wypróbować specjalny odplamiacz przeznaczony do zabrudzeń organicznych, takich jak krew, wymiociny, mocz. Przed użyciem środka zawsze należy zapoznać się z instrukcją stosowania i przetestować go na niewidocznej powierzchni (np. skrawku dywanu umieszczonym pod kanapą). 

Usuwanie starych plam z krwi

Jeżeli krew na dywanie zdążyła zaschnąć, wówczas należy najpierw zeskrobać skrzep łyżeczką, tępym nożem lub paznokciem, a następnie usunąć resztki odkurzaczem. Po krwi zostanie żółta plama, którą można spróbować wywabić domowymi metodami lub odplamiaczem do usuwania plam organicznych.

Kiedy skorzystać z profesjonalnego czyszczenia dywanów?

Domowe sposoby mogą nie wystarczyć, gdy plamy krwi są bardzo intensywne lub stare. Pomoc fachowców jest wskazana również wtedy, gdy zabrudzenia są rozległe lub mocno rozproszone. W tej sytuacji łatwo o pogorszenie sytuacji i rozprowadzanie krwi po jeszcze większej powierzchni dywanu. Specjalistycznego czyszczenia może wymagać również krew na wykładzinie dywanowej, np. w hotelu czy biurze. O ile nieumiejętnie wyprany dywan można łatwo zastąpić nowym, o tyle wymiana wykładziny z całej podłogi jest bardziej problematyczna. Z usług firmy czyszczącej warto skorzystać również wtedy, gdy dywan ma wysoką wartość (sentymentalną lub ekonomiczną) lub istnieje duże ryzyko uszkodzenia delikatnych włókien.

Krew na dywanie? Zadzwoń po Klawe Pranie!

Każda plama ma swoją historię, jednak jako firma czyszcząca Klawe Pranie wolimy napisać nową. Dzięki zastosowaniu profesjonalnych detergentów i nowoczesnego sprzętu piorącego ratujemy dywany, które nadawały się tylko do wyrzucenia. Wiemy, jak usunąć krew z dywanu i wykładziny dywanowej bez ryzyka uszkodzenia delikatnych włókien czy utraty kolorów. Dzięki naszemu doświadczeniu dywan przestanie być „mapą domowych wypadków” i znów stanie się pięknym akcentem wnętrza. Zapraszamy do kontaktu: