Jak usunąć nieprzyjemne zapachy z dywanu?

Jak usunąć nieprzyjemne zapachy z dywanu?

Choć brzydkiego zapachu nie można dostrzec gołym okiem, to nie sposób przejść obok niego obojętnie. Czasami pomaga wyrzucenie śmieci lub otwarcie okna, jednak zdarza się, że źródłem nieprzyjemnej woni jest kosztowny dywan, którego nie chcemy się pozbywać. Sprawdźmy zatem, czy można usunąć brzydki zapach z dywanu i jeśli tak, to jak to zrobić?

Dlaczego dywan brzydko pachnie?

W walce z niewidzialnym wrogiem istotne jest rozpoznanie przyczyny, ponieważ wówczas łatwiej dobrać odpowiedni środek i najlepszą metodę postępowania. Należy obejrzeć dywan fragment po fragmencie, zbliżając nos do jego powierzchni. Czasami udaje się zlokalizować konkretne źródło zapachu, np. resztki jedzenia, plamę moczu czy nawet zaschnięte wymiociny. Innym razem dywan wydaje się czysty, ale cały wydziela nieprzyjemną woń. Dywany łatwo chłoną zapachy, więc może to być efekt palenia papierosów w pomieszczeniu lub chodzenia w butach. Bardzo często przykrą woń wydzielają dywany, które zostały przemoczone lub przez dłuższy czas były przechowywane na strychu czy w piwnicy. 

Domowe sposoby na usunięcie nieprzyjemne zapachu z dywanu

Jeżeli nie można zlokalizować źródła nieprzyjemnego zapachu i wydaje się, że cały dywan brzydko pachnie, wówczas warto odkurzyć go i wystawić na zewnątrz. Można również potraktować dywan trzepaczką, aby usunąć kurz, śmieci i luźne zabrudzenia z głębszych warstw runa. Kilkugodzinne wietrzenie na dworze może pomóc w pozbyciu się zapachu, jednak należy chronić dywan przed wilgocią i deszczem, aby nie pogorszyć sytuacji. Jeżeli odświeżony dywan nadal wydziela nieprzyjemny zapach, wówczas można wypróbować kilka domowych metod. 

Soda oczyszczona – najtańszy środek dezodorujący

Jeśli wierzyć internetowym poradom, soda oczyszczona jest dobra na wszystko. Trudno powiedzieć, czy rzeczywiście tak jest, jednak trzeba przyznać, że wodorowęglan sodu ma wiele cennych właściwości. Jedną z nich jest zdolność do adsorbowania substancji lotnych, a więc również zapachów. Soda oczyszczona jest łatwo dostępna i niewiele kosztuje, dlatego można sprawdzić, czy zdoła usunąć nieprzyjemny zapach z dywanu. W tym celu wystarczy odkurzyć dywan (najlepiej z obu stron), a następnie posypać go sodą oczyszczoną i pozostawić na kilka godzin lub całą noc. O ile dywan nie jest zbyt delikatny, można wetrzeć proszek w runo za pomocą szczotki lub miękkiej ściereczki. Na koniec wystarczy dokładnie odkurzyć dywan.

Szare mydło na plamy i brzydki zapach

Jeżeli źródłem nieprzyjemnego zapachu jest pojedyncza plama (np. z moczu, jedzenia, wymiocin), wówczas można wyprać dywan ręcznie za pomocą wody i szarego mydła. Należy odkurzyć dywan, zwilżyć plamę i przetrzeć ją szarym mydłem. Następnie wystarczy potrzeć plamę miękką szmatką i dokładnie zebrać powstałą pianę (można użyć do tego dwóch ściereczek – najpierw wilgotnej, a potem suchej). Co ważne, nie można dopuścić do przemoczenia dywanu i należy dokładnie go wysuszyć. Samodzielne pranie najlepiej sprawdza się w przypadku dywanów z krótkim włosem, ponieważ długie runo bardzo wolno schnie i można uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego.

Środki do usuwania zapachów zwierzęcego pochodzenia

Kot, który przez problemy z pęcherzem pomylił dywan z kuwetą? A może nadpobudliwy pies, który tarza się po całej podłodze? Właściciele zwierząt często doskonale wiedzą, dlaczego ich dywan nie pachnie niczym łąka kwietna. Jednak zamiast załamywać ręce, warto sięgnąć po specjalistyczny środek do usuwania plam i zapachu moczu oraz innych wydzielin zwierząt (kału, wymiocin). Wystarczy spryskać takim preparatem plamę, pozostawić na kilka minut (nie należy dopuścić do wyschnięcia), a następnie przetrzeć mokrą gąbką lub ściereczką. Tego typu środki zazwyczaj są bezpieczne dla czyszczonych powierzchni, jednak zawsze warto zrobić próbę na niewidocznej części dywanu.

Profesjonalne neutralizatory zapachu

Na rynku dostępne są również profesjonalne środki używane m.in. w branży hotelarskiej, które neutralizują najcięższe zapachy, np. moczu, kału, nikotyny, ryb, stęchlizny czy procesów gnilnych. Neutralizator zapachu można dodawać do wody lub detergentów piorących i czyszczących. W przypadku podłoży miękkich – czyli dywanów – najlepiej używać ich z odkurzaczem piorącym. Urządzenie odsysa bowiem nadmiar wilgoci, co pozwala na szybkie wysuszenie dywanu. Przed użyciem neutralizatora należy sprawdzić na niewielkiej powierzchni, czy preparat jest bezpieczny dla kolorów i włókien. 

Inne domowe sposoby na usuwanie brzydkiego zapachu z dywanu

W internecie można znaleźć wiele innych, prostych i tanich sposobów na odświeżenie dywanu. Jednak czasami domowe metody mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Zapranie plamy wodą utlenioną może doprowadzić do odbarwienia kolorów, z kolei wcieranie papki z sody oczyszczonej i octu może skutkować zniszczeniem delikatnych włókien. Należy uważać również z olejkami eterycznymi, ponieważ tłusta substancja może pozostawić brzydkie ślady na dywanie. 

Nieprzyjemny zapach dywanu? Pomogą profesjonaliści!

Czasami odoru nie da się usunąć domowymi metodami, zwłaszcza jeśli dywan został przemoczony i wydziela nieprzyjemny zapach na całej powierzchni. W tej sytuacji ostatnią deską ratunku jest profesjonalne czyszczenie z zastosowaniem wysokiej jakości środków piorących. Firmy zajmujące się praniem dywanów używają sprawdzonych i bezpiecznych detergentów, które są przeznaczone dla danego rodzaju materiału (tworzyw sztucznych, wiskozy, bawełny, wełny, jedwabiu, skóry). Ponadto specjaliści dysponują specjalistycznymi maszynami do czyszczenia na sucho i na mokro, które pozwalają na pozbycie się najcięższych zabrudzeń i zapachów.

Jeśli więc mają Państwo problem z nieprzyjemnym zapachem dywanu, zapraszamy do kontaktu z nami. Specjaliści z Klawe Pranie skutecznie rozwiążą problem z brzydko pachnącym dywanem. Jesteśmy do Państwa dyspozycji: