Dywan zdobi wnętrze i czyni je bardziej przytulnym, a jednocześnie może pełnić różne praktyczne funkcje, np. izolować od chłodu czy poprawiać akustykę pomieszczenia. Należy jednak pamiętać, że dywan dywanowi nierówny, a wady i zalety poszczególnych tekstyliów zależą m.in. od sposobu produkcji i materiału runa. Jakie są rodzaje dywanów i na czym polegają najważniejsze różnice?
Dywany naturalne – wełniane, jedwabne i bawełniane
Dywany, których runo powstało z naturalnych włókien, uchodzą za produkty klasy premium i nie chodzi tutaj wyłącznie o wysoką cenę. Wełniane włókna są sprężyste i dość odporne na zabrudzenia, dzięki czemu dywan wygląda dobrze nawet po wielu latach użytkowania. Domownicy będą z pewnością zadowoleni z takiego wyboru, ponieważ wełna jest ciepła i zapewnia zdrowy mikroklimat (pochłania nadmiar wilgoci i oddaje ją, gdy w pomieszczeniu jest zbyt sucho). Z kolei dywany bawełniane są dość cienkie i naturalne w dotyku, natomiast runo dywanów jedwabnych jest śliskie i połyskujące. Co ważne, wymienione rodzaje dywanów mają właściwości antystatyczne, dzięki czemu nie elektryzują się i nie przyciągają kurzu.
Dywany syntetyczne – polipropylenowe, heatsetowe, poliamidowe, poliestrowe, akrylowe i wiskozowe
Osoby, którym nie odpowiada wysoka cena, ani wymagająca pielęgnacja dywanów naturalnych, mogą wziąć pod uwagę dywany z syntetycznym runem. Tego typu tekstylia są łatwe w czyszczeniu i odpowiednie nawet przy alergii (poza dywanami akrylowymi i wiskozowymi), dzięki czemu sprawdzą się także w pokoju dziecka. A oto najpopularniejsze rodzaje dywanów syntetycznych:
- dywany polipropylenowe – odporne na ścieranie, wilgoć i płowienie, odpowiednie dla alergików;
- dywany z włókna heat set – sprężyste i miłe w dotyku (przypominają wełnę), odporne na ścieranie i tarcie, bezpieczne dla alergików;
- dywany poliamidowe – odporne na ścieranie i ugniatanie, łatwe w pielęgnacji, odpowiednie dla alergików;
- dywany poliestrowe – wytrzymałe, miękkie i przyjemne w dotyku (przypominają dywany wełniane), łatwe w pielęgnacji;
- dywany akrylowe – odporne na pleśń i wilgoć, dość wytrzymałe i łatwe w czyszczeniu, bardzo miękkie;
- dywany wiskozowe – atrakcyjne pod względem wizualnym (żywa kolorystyka, ciekawa faktura), delikatne w dotyku.
Rodzaje dywanów ze względu na typ runa
Dywany różnią się nie tylko składem runa, ale i metodą jego wykończenia. Osoby, które lubią praktyczne dodatki, często decydują się na dywany o gładkiej powierzchni. Krótko przycięte runo (maksymalnie 2-3 cm wysokości) ułatwia utrzymanie dywanu w czystości i doskonale sprawdzi się przy małych dzieciach i zwierzętach. Wytrzymałe i bezproblemowe w pielęgnacji są również dywany tkane na płasko, które są pozbawione klasycznego runa. Z kolei dywany z wysokim runem typu shaggy (nawet do 10 cm wysokości) są ciepłe i przyjemne w dotyku, choć trudno utrzymać je w nienagannym stanie. Na uwagę zasługują również dywany carvingowe, które charakteryzują się ciekawą, trójwymiarową powierzchnią runa.
Podział dywanów ze względu na metodę wykonania
Jeśli chodzi o metodę wykonania, istnieją trzy główne rodzaje dywanów:
- tkane ręcznie (na krośnie lub bez),
- maszynowo i
- tuftowane.
Po czym rozpoznać, w jaki sposób powstał dywan? Przede wszystkim po cenie – ręczne tkanie to bardzo wymagające i czasochłonne zajęcie, przez co taki dywan jest znacznie droższy niż dywan tkany maszynowo. Poza tym dywany wykonane ręcznie mają bardzo misterne wzory, często inspirowane kulturą Chin, Indii, Pakistanu, Iranu czy Turcji.
Jeżeli w dywanie występują frędzle, są one przedłużeniem osnowy – w dywanach tkanych maszynowo i tuftowanych frędzle dodaje się już po utkaniu dywanu. Co ważne, w dywanach tkanych ręcznie można dopatrzyć się lekkich asymetrii, zarówno w kształcie, jak i we wzorze.
Dywany będące dziełem wielkich maszyn tkackich wyglądają „jak spod linijki”, jednak na ogół nie mają tak bogatej kolorystyki ani wzornictwa, jak ręcznie tkane kobierce. Nie da się jednak ukryć, że ich dużą zaletą jest cena i łatwa dostępność, ponieważ są znacznie popularniejsze niż dywany tkane ręcznie.
Na rynku można spotkać również dywany tuftowane, które wykonane są na tkaninie usztywniającej (zazwyczaj w kolorze beżowym lub kremowym). Tego typu dywany powstają za pomocą specjalnego pistoletu, dzięki czemu prezentują wysoką jakość i jednocześnie są tańsze niż klasyczne dywany tkane ręcznie.